היסטוריה

יעקב גולדמן עלה עם הוריו לישראל בשנת 1907 והתישבו בירושלים. לאחר מספר שנים עבר ליפו, למד בבית המדרש "שערי תורה" והיה מבאי ביתו של הרב קוק, וזמן מה אף גר אצלו. בהשפעת הרב קוק הונהג לימוד מלאכה בבית המדרש שהתפתח והפך ל'בית הספר למלאכה שערי תורה'. יעקב גולדמן למד עבודות מתכת במוסד זה ואחר-כך עבד בבתי-חרושת בתל-אביב.

בתחילת שנת 1914 הוזמן לנהל את 'בית הספר למלאכה שערי תורה' והעמיד דור של חניכים שבהמשך עמדו בראש מפעלים חשובים בארץ.

בבית המלאכה של בית הספר החל מר יעקב גולדמן לייצר קופות וארונות ברזל העמידות בפני אש. בל"ג בעומר של אותה השנה, בנוכחות מאיר דיזינגוף וותיקי הישוב בארץ, באה כל תל אביב הקטנה לצפות במדורה מיוחדת במינה. בלב המדורה הוצבה קופת ברזל שייצר גולדמן, אז בחור צעיר בן 18, ובתוכה מגילת 'קהלת'. חברת ביטוח, שגולדמן ביקש לשכנע אותה לרכוש את הכספות, ביקשה לבדוק את עמידותה. ואכן, בבוקר התברר שהן הקופה והן המגילה בתוכה לא ניזוקו.

לאחר שעמדה הקופה מתוצרתו במבחן האש הקים את חברת 'מפעלי מגן' שייצרה קופות ברזל וכספות, והחלו לקנות אותן הבנקים, בתי חולים ועשירי הישוב, כשהראשון לקונים היה מאיר דיזינגוף. מאז ואילך ייצר יעקב גולדמן כספות, קופות וארונות משוריינים שנפוצו ברחבי המזרח התיכון. בהמשך ייצר ובנה חדרי אוצר משוריינים ברוב הבנקים בארץ וכמו-כן בארצות המזרח התיכון כגון מצרים ופרס. תוצרתו צוינה במדליות זהב בתערוכות תוצרת הארץ שנערכו בשנים 1932, 1934 ו-1936.

בשנת 1945 יצרה חברת 'מפעלי מגן' קישרי שותפות עם הפירמה הבריטית הגדולה 'צ'טווד'. שתי החברות התמחו בייצור כספות מברזל ומפלדה ובשנת 1946 הקימו יחד את חברת 'מגן-צ'טווד' ובנו מפעל גדול ומשוכלל באזור התעשייה בפתח-תקווה. 'מגן-צ'טווד' היתה החברה היחידה מסוגה בארץ בכל הנוגע לכספות ובאמצעות השותפות עם החברה הבריטית נרכשו הציוד וחומרי גלם בבריטניה, בעיקר ממה שנותר מהתעשייה הצבאית של שנות מלחמת העולם השנייה. כך נפתחה עבור החברה הדרך, עם פרוץ מלחמת העצמאות, להקמת אגף חדש במפעל ופועלי 'מגן צ'טווד' החלו לייצר לוחות פלדה ומיגון לכלי הרכב המשוריינים של ארגון ההגנה. בתום מלחמת העצמאות הוסב קו ייצור זה לייצור שלדות של אוטובוסים, בעיקר עבור חברת אגד.

בשנת 1953 המתחרים של 'מגן-צ'טווד' בייצור שלדות לאוטובוסים, קואופרטיב 'מרכבים', רכש בסיוע סולל-בונה את החטיבה לייצור שלדות אוטובוסים של חברת 'מגן-צ'טווד' והשתלט בכך על הענף בארץ. יעקב גולדמן רכש משאר השותפים בחברה את כל חטיבת הקופות והכספות והפך אותה לחברת 'מגן גולדמן'.

מאז השקיעה החברה רבות בפיתוח מוצריה ואחראית על מספר רב של פטנטים, פיתוחים וחידושים בתחום הנדסת כספות.

כיום חברת I.S.M מגן גולדמן הינה בין החברות המובילות בעולם הכספות עם מספר רב של פטנטים הרשומים על שמה ומשמשת מודל לחיקוי בארץ ובעולם. הודות לשנים רבות של חתירה למצויינות, I.S.M מגן גולדמן הינה בעלת מוניטין עולמי ומהחברות המובילות בעולם בטכנולוגיית מיגון וייצור כספות.