מנעולים של כספות

 "קַמְתִּי אֲנִי, לִפְתֹּחַ לְדוֹדִי; וְיָדַי נָטְפוּ-מוֹר, וְאֶצְבְּעֹתַי מוֹר עֹבֵר, עַל, כַּפּוֹת הַמַּנְעוּל" (שיר השירים ה ה)

מנעול הינו מתקן פיזי המשמש לשמירה ולנעילת חפצים או פתחים כמו דלתות, חלונות, מגירות וכן כספות המופעל בדרך כלל רק על ידי מפתח בעל צורה מסוימת.

למעשה כל מנעול מורכב משני חלקים: המנעול עצמו והאמצעי בו ניתן לעשות שימוש לפתיחה או סגירה של המנעול. המפתח הינו אמצעי "השליטה" המוכר והנפוץ ביותר אך כיום ניתן למצוא מנעולים הנשלטים באמצעות צרופי מספרים וחתימות ביומטריות.

ישנן שלוש קטגוריות עיקריות: מנעולים מכאניים, מנעולים אלקטרו-מכאניים ומנעולים אלקטרונים:

הסוג הנפוץ ביותר של מנעולים הקיימים בשוק הוא של המנעולים המכאניים. מנעולים מסוג זה כוללים בתוכם צילינדר מכאני. הצילינדר הינו מנגנון גלילי המכיל צרוף יחודי של זיזים התואמים למפתח המותאם לצילינדר.
מלבד מנעולי המפתח ישנם מנעולים מכאניים הנקראים מנעולי צרופים (קומבינציה) הנפתחים ונסגרים ע"י סיבוב חוגה או קבוצה של חוגות המסומנות באותיות או מספרים, דרך רצף מסוים.מנעולים

מנעולים אלקטרו-מכאניים הינם מנעולים הבנויים בדרך כלל ממערכת שליטה אלקטרונית הדורשת הזנה של קוד או קריאה של חתימה ביומטרית לצורך פתיחה וסגירה. החלק במנעול שמבצע את הנעילה או הפתיחה, מנגנון הנעילה, הינו מכאני. מנעולים מסוג זה מצרכים שימוש בסוללות או בחיבור למקור חשמל. היתרונות של מנעולים אלקטרו-מכאניים הוא היכולת לחברם למערכת בקרת גישה המאפשרת: בקרה מרכזית, בה ניתן להוריד או להוסיף מפתחות ללא כיוון מחדש של צילינדר המנעול, בקרת זמני גישה ורישום ומעקב של פעילות המנעול.

מנעול אלקטרוני הוא התקן נעילה הפועל באמצעות זרם חשמלי, המורכב ממערכת שליטה וממערכת נעילה אלקטרונית. מנעולים אלקטרונים הם לפעמים עצמאים עם בקרה אלקטרונית המותקנת ישירות למנעול. בדומה למנעולים אלקטרו-מכאניים גם מנעולים אלקטרוניים ניתן לחבר למערכת בקרת גישה ולהנות מהאפשרויות שהיא מציעה.

ייצור המנעולים

יצרני המנעולים מציעים מגוון רחב של מנעולים המשתמשים במנגנונים, טכנולוגיות, רמות הגנה וצורות שונות בהתאם ליעוד של כל מנעול. איכות המנעולים קשורה לחומרים מהן הם עשויים, רמת הגימור ודירוג רמת ההגנה של המנעול, אך לא פחות חשובה היא נוחות התפעול ופשטות השימוש. סוגי המנעולים השונים ופתרונות הנעילה שהם מציעים הן רבות, ומותאמות למגוון עצום של שימושים.

כאשר הינכם רוכשים מנעול או כל חפץ הכולל בתוכו מנעול, תבדקו כי תוכלו לקבל עבורו שירות בעת הצורך וכי הספק יכול להציע לכם חלקי חילוף או דגמים זהים לצורך החלפה. בחירת מנעולים משמעה בחירת סוג המיגון הדרוש לכם, אל תתפרשו על איכות הנעילה ודרשו כי למנעולים שקניתם יהיה תו תקן המעיד על בטיחות השימוש בהם ותעודת אחריות.

 "קַמְתִּי אֲנִי, לִפְתֹּחַ לְדוֹדִי; וְיָדַי נָטְפוּ-מוֹר, וְאֶצְבְּעֹתַי מוֹר עֹבֵר, עַל, כַּפּוֹת הַמַּנְעוּל" (שיר השירים ה ה)

מנעול הינו מתקן פיזי המשמש לשמירה ולנעילת חפצים או פתחים כמו דלתות, חלונות, מגירות וכן כספות המופעל בדרך כלל רק על ידי מפתח בעל צורה מסוימת. למעשה כל מנעול מורכב משני חלקים: המנעול עצמו והאמצעי בו ניתן לעשות שימוש לפתיחה או סגירה של המנעול. המפתח הינו אמצעי "השליטה" המוכר והנפוץ ביותר אך כיום ניתן למצוא מנעולים הנשלטים באמצעות צרופי מספרים וחתימות ביומטריות.

ישנן שלוש קטגוריות עיקריות: מנעולים מכאניים, מנעולים אלקטרו-מכאניים ומנעולים אלקטרונים:

הסוג הנפוץ ביותר של מנעולים הקיימים בשוק הוא של המנעולים המכאניים. מנעולים מסוג זה כוללים בתוכם צילינדר מכאני. הצילינדר הינו מנגנון גלילי המכיל צרוף יחודי של זיזים התואמים למפתח המותאם לצילינדר. מלבד מנעולי המפתח ישנם מנעולים מכאניים הנקראים מנעולי צרופים (קומבינציה) הנפתחים ונסגרים ע"י סיבוב חוגה או קבוצה של חוגות המסומנות באותיות או מספרים, דרך רצף מסוים.מנעולים

מנעולים אלקטרו-מכאניים הינם מנעולים הבנויים בדרך כלל ממערכת שליטה אלקטרונית הדורשת הזנה של קוד או קריאה של חתימה ביומטרית לצורך פתיחה וסגירה. החלק במנעול שמבצע את הנעילה או הפתיחה, מנגנון הנעילה, הינו מכאני. מנעולים מסוג זה מצרכים שימוש בסוללות או בחיבור למקור חשמל. היתרונות של מנעולים אלקטרו-מכאניים הוא היכולת לחברם למערכת בקרת גישה המאפשרת: בקרה מרכזית, בה ניתן להוריד או להוסיף מפתחות ללא כיוון מחדש של צילינדר המנעול, בקרת זמני גישה ורישום ומעקב של פעילות המנעול. מנעול אלקטרוני הוא התקן נעילה הפועל באמצעות זרם חשמלי, המורכב ממערכת שליטה וממערכת נעילה אלקטרונית. מנעולים אלקטרונים הם לפעמים עצמאים עם בקרה אלקטרונית המותקנת ישירות למנעול. בדומה למנעולים אלקטרו-מכאניים גם מנעולים אלקטרוניים ניתן לחבר למערכת בקרת גישה ולהנות מהאפשרויות שהיא מציעה.

ייצור המנעולים

יצרני המנעולים מציעים מגוון רחב של מנעולים המשתמשים במנגנונים, טכנולוגיות, רמות הגנה וצורות שונות בהתאם ליעוד של כל מנעול. איכות המנעולים קשורה לחומרים מהן הם עשויים, רמת הגימור ודירוג רמת ההגנה של המנעול, אך לא פחות חשובה היא נוחות התפעול ופשטות השימוש. סוגי המנעולים השונים ופתרונות הנעילה שהם מציעים הן רבות, ומותאמות למגוון עצום של שימושים. כאשר הינכם רוכשים מנעול או כל חפץ הכולל בתוכו מנעול, תבדקו כי תוכלו לקבל עבורו שירות בעת הצורך וכי הספק יכול להציע לכם חלקי חילוף או דגמים זהים לצורך החלפה. בחירת מנעולים משמעה בחירת סוג המיגון הדרוש לכם, אל תתפרשו על איכות הנעילה ודרשו כי למנעולים שקניתם יהיה תו תקן המעיד על בטיחות השימוש בהם ותעודת אחריות.